Historie rasy

Dějiny


Původ

Goa'uldé se vyvinuli na planetě P3X-888 původně jako vodní úhoři, kteří se rozmnožují pomocí goa'uldských královen. Z původně dravého druhu se postupně stali parazitickým druhem, když začali vnikat do hostitelů. Nejprve jimi byli Unasovéhumanoidní tvorové, kteří se vyvinuli na stejné planetě jako Goa'uldi. Goa'uldi časem objevili Hvězdnou bránu a pomocí ní se rozšířili po celé Mléčné dráze.

Ra později objevil Zemi a zdejší lidskou rasu, zvanou goa'uldsky Tau'riLidé se ukázali být vhodnějšími hostiteli než Unasové, protože jejich těla se dala snáze opravovat. Proto byli Lidé Goa'uldy zotročeni a z vybraných se stávali Jaffové.

Goa'uldské impérium

Podrobnější informace naleznete v článku Vládci soustavy.

Goa'uldi vytvořili feudální společenství vedené nejprve Apepem, kterého zavraždil Anubis. Následně nastala dlouhá občanská válka, během které se Ra stal vládcem všech Goa'uldů. Goa'uldská královna Egerie se s lidmi postavila proti Raově jednání a proto založila hnutí Tok'ra (v překladu proti Raovi).

Ra byl prvním goa'uldem zabitým Tau'rii (lidmi ze Země), když na jeho lodi explodovala jaderná bombaMocenské vakuum vzniklé po Raově smrti se snažili vyplnit ostatní vládci soustavy, nejmocnějším se nakonec stal Sokar, který byl ale později zabit Tok'ry. Největším nepřítelem lidí a Tau'ri se pak stal Apophis, protože vedl neúspěšný útok na Zemi. Nakonec byl zabit týmem SG-1, když jeho loď napadli Replikátoři. Nejmocnějším Goa'uldem se stal Anubis a po něm Ba'al, který se stal posledním žijícím Goa'uldem.


Biologie

Goa'uldi jsou parazitickou rasou, původem se jedná o obyvatele bažin. Vstupují do hostitele a ovládají jeho nervovou soustavuTělo Goa'uldů připomíná hada, v hlavové části mají ústní otvor s tenkými zuby. Jejich prvními hostiteli se stala rasa Unasůhumanoidních plazů. Po spojení s hostitelem se symbiont napojí na mozek a nervovou soustavu svého hostitele, čímž ovládne jeho tělo. Hostitelovo vědomí je potlačeno a stává se tak vězněm ve vlastním těle. Jsou však známy případy vzájemného ovlivňování vědomí, tzn. že je možné symbionta ovlivňovatmyšlenkami či silou mysli hostitele. Pokud má hostitel dostatečně silný charakter a temperament, dokáže nedospělého symbionta úplně potlačit a přitom využívat biologických výhod Goa'uldů. Proto se implantují pouze plně vyvinutí a dospělí symbionti, aby se takovým případům předešlo.

Samotní Goa'uldi mají oddělená pohlaví. Existují goa'uldí královny schopné vyprodukovat tisíce larev. Larvy přejímají vzpomínky rodičů včetně znalostí technologie (genetická paměť), jak bylo odhaleno v 17. epizodě čtvrté řady seriálu Hvězdná brána Absolutní moc (v anglickém originále Absolute Power). Dítě dvou hostitelů se nazývá "harsesis" a má rovněž goa'uldské vzpomínky, proto je pohlavní styk dvou hostitelů zakázán. Larvy dozrávají v tělech Jaffů, kterým zvyšují fyzickou sílu, prodlužují život a úplně nahrazují jejich zničený imunitní systém. Touto závislostí na nedospělých symbiontech si Goa'uldi zajišťují poslušnost Jaffů.


Hostitel

Do hostitele Goa'uld vniká šíjí nebo ústy (skrze měkké patro) do mozkovny, kde se napojí na mozkový kmen a převezme kontrolu na hostitelovou myslí a tělem. Goa'uldi zvyšují fyzickousílu hostitele a prodlužují jeho život. Zcela ovládají hostitelovo tělo, avšak hostitel je stále při vědomí a vnímá co se s ním děje, jak bylo odhaleno v 15. epizodě třetí řady seriálu Hvězdná brána Záminka (v anglickém originále Pretense).


Technologie

Goa'uldi většinu svých technologií ukradli nebo vydobyli od jiných ras, avšak existují mezi nimi i technologičtí inovátoři jako Anubis či Ba'al. Mnoho goa'uldských zbraní, jako jsou například tyčové zbraně, je spíše než prakticky navrženo pro efekt, což je zamýšleno k ještě většímu upevnění pozice Goa'uldů coby „božstva.“ Některé goua'uldské technologie, jako například ozbrojená ruka nebo léčebné zařízení, mohou být ovládány pouze mentálně a je k tomu zapotřebí, aby uživatel měl v krvi stopové množství naquahdahu. Tento mimořádněenergetický prvek je základním stavebním kamenem všech goa'uldských technologií, jakož i palivem goa'uldských vesmírných lodí.